2010 TATLIPINARLILAR GECESİ – OSNABRÜCK BÖLGESİ

Bu haberimizle ilgili 30’a yakın fotoğraf ve görüntüyü, haberin alt kısmında bulabilirsiniz. Fotoğrafların tamamına (146 adet) ise her zaman olduğu gibi sitemize bağlı Medya Merkezi’nden ulaşabilirsiniz.

Almanya’daki Tatlıpınarlılar Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gecenin onuncusu bu yıl, 4 Nisan 2010 tarihinde, Osnabrück bölgesinde bulunan Neuenkirchen-Vörden beldesinde düzenlendi. Geceye Almanya’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan Köylülerimiz ve Dostları katıldı. Geceye Avusturya’dan katılan aileler de oldu. Ayrıca İstanbul’dan da katılım gerçekleşti.

Salona akın eden Tatlıpınarlılar yaklaşık altı saat boyunca, yakınları ve akrabaları ile hasret giderme fırsatı buldu. Ayrıca gece için hazırlanan farklı etkinlikler köylülere keyifli saatler yaşattı.

Program, saat 14:30’da İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Hasan Yurdakul’un Kur’an okuması ile devam eden programın ilk gündem maddesini, Dernek Başkanı Kenan Erdem’in geçen yıla dair faaliyet ve muhasebe raporunu açıklaması oluşturdu. Başkan Kenan Erdem konuşmasında, son yıllarda ciddi bir düşüş kaydedilen üye rakamlarından yakındı. Derneğe üye olmayanlara seslenen Başkan Erdem, bu konuda köylülerimizin duyarlı davranmaları gerektiğini vurguladı. Bunun üzerine Dernek yöneticilerimizden Kadir Erdem, gece boyunca henüz Derneğimize üye olmayan katılımcıları, üye olmaları konusunda ikna etti. Programın devamında Köyümüzden derneğe gönderilen bir mektup okundu. ‘Tatlıpınar Köyü Güzelleştirme, Çevre Düzenleme, Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucu üyesi, Ahmet Onat Hocamızın ele aldığı mektupta, gurbetteki Tatlıpınarlılara selamlar gönderilerek, Derneğimizin başarılı çalışmalarının devam etmesi temenni edildi. Ahmet Hoca mektubunda, Köyü Güzelleştirme Derneği’nin bugüne kadar yaptığı faaliyetleri hakkında bilgi de verdi.

Daha sonra da ev sahibi sıfatıyla Kemal Onat söz alarak, geceye katılanlara teşekkür etti. Derneğimizin Onursal Başkanı Mehmet Erdem ise konuşmasında Almanya’daki Tatlıpınarlılar Derneği’nin kuruluş amacına dikkat çekti. Bu bağlamda özellikle üye sayısının artmasının önemli olduğunu belirten Onursal Başkan Mehmet Erdem, Derneğimizin bugüne kadar yaptığı çalışmalarından dolayı yöneticilere de teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Bu arada geçen yıla kadar, Derneğimizin Başkanlık görevini yürüten Yılmaz Erdem de unutulmadı. Derneğimizin bugün itibariyle gurur verici konuma gelmesinde büyük rol oynayan Yılmaz Erdem’e bu nedenle bir teşekkür plaketi takdim edildi. Bir diğer ev sahibi Osman Şentürk, geceye çok sayıda Tatlıpınarlı’nın iştirak etmesinden dolayı mutlu olduğunu belirterek, katılımcılara teşekkür etti. Metin Yurdakul da, geçen Kurban Bayramını Gürcistan’da geçirdiğini ifade ederek, bir slayt gösterisi eşliğinde orada yaptıkları Kurban yardımları hakkında bahsetti. Programda bir de küçük konuşmacı söz aldı. ‘Allah sevgisi’ adlı bir şiir sunan Burak Onat, büyük alkış topladı. Yine küçük kızlarımızın hazırladığı ‘Semazen Gösterisi’ de geceye ayrı bir renk kattı.

Dilek ve temennilerin ardından yemek faslına geçildi. Gece boyunca, Osnabrück bölgesindeki Tatlıpınarlı ablaların hazırladığı nefis pastalar ve farklı yiyecek çeşitleri de beğeni topladı. Ayrıca gece boyunca misafirlere açık büfeden çay ve kahve sunuldu. Yemek faslı esnasında farklı fotoğraflardan oluşan bir de slayt gösterisi sunuldu. Yemek faslından sonra, tombala çekilişine geçildi. Tombala çekilişi, yeni düzenleme nedeniyle önceki yıllara göre biraz sonük geçse de, misafirlere birbirinden değerli ödüller dağıtıldı. Büyük ikramiye, bir dizüstü bilgisayar, Kemal Erdem ailesine çıkarken, küçük ikramiyeler de beğeni topladı.

Onuncu Tatlıpınarlılar Gecesi, Tatlıpınar Köyü’nün Acun’u Hüseyin Erdem’in sunduğu ve gün boyunca heyecanla beklenen ‚Var mısın, yok musun?‘ yarışması ile son buldu. Yarışma her yıl olduğu gibi misafirlere neşeli dakikalar yaşattı. Yarışma için yapılan çekilişi ise Hasan Şentürk kazandı, ancak onun yerine oğlu Savaş Şentürk yarıştı. Hamdi Bey‘in teklif ve tüm ısrarlarına ‚yokum‘ diyen Savaş Şentürk, yarışmanın başında seçtiği 5 numaralı zarfı açtırdı. Büyük heyecanla beklenen finalde, Savaş Şentürk’ün zarfından 400 Euro çıktı. Bunun üzerine babasıyla kısaca bir değerlendirmede bulunan Savaş Şentürk, 100 Euro da kendi cebinden ekledi ve ortaya çıkan 500 Euro‘luk toplam miktarı, köyümüzde devam eden Cami yapımına bağışladı. Şentürk ailesinin bu davranışı büyük alkış topladı. Yarışmanın ardından gece sona erdi ve misafirler birbiriyle kucaklaşarak vedalaştı. Geceden fotoğraf ve görüntüleri haberimizin alt kısmında bulabilirsiniz. Fotoğrafların tamamına ise her zaman olduğu gibi sitemize bağlı Medya Merkezi’nden ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafların tamamına sitemize bağlı Medya Merkezi’nden ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak buraya tıklayabilirsiniz!

2 Comments

*kemal-05

Nisan 24, 2010

laptopu isterim ben slmlar

tatlipinar.com » Onuncu Almanya Tatlıpınarlılar Gecesi Osnabrück bölgesinde düzenlendi

Nisan 26, 2010

[…] 2010 Tatlıpınarlılar Gecesi – Osnabrück bölgesi […]

Leave a Reply