2008 TATLIPINARLILAR GECESİ – FRANKFURT BÖLGESİ

2008 Tatlıpınarlılar Gecesi

2008 Almanya Tatlıpınarlılar Gecesi

Almanya’daki Tatlıpınarlılar Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gecenin sekizincisi bu yıl, 23 Mart 2008 tarihinde, Frankfurt bölgesinde bulunan Gelnhausen-Haitz beldesinde düzenlendi. Geceye Hamburg, Osnabrück, Lemgo, Gelsenkirchen, Kamen, Köln, Aschaffenburg, Karlsruhe, Heidelberg, Alsfeld ve Münih kentlerinin yanı sıra Avusturya’dan da yüksek düzeyde katılım gerçekleşti.

2008_toplanti_haber_resimleri_007.jpg

Salona akın eden Tatlıpınarlılar ve dostları yaklaşık beş saat boyunca, yakınları ve akrabaları ile hasret giderme fırsatı buldu. Ayrıca gece için hazırlanan farklı etkinlikler köylülere heyecanlı ve bir o kadar da keyifli saatler yaşattı.

2008_toplanti_haber_resimleri_002.jpg

Toplam beş saat olarak öngörülen program, saatler 17’yi gösterdiğinde İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra ziyaretçiler, geçen yıl olduğu gibi Osman Şentürk’ün olağanüstü Kur’an tilavetine sanık oldu. Yine burada geçmişlerin tüm ruhlarına Fatiha okundu.
[MEDIA=2]
[MEDIA=3]
Dualardan sonra açılış konuşmasını yapan Mehmet Erdem, özellikle Almanya’daki Tatlıpınarlılar Derneği’ne verilen desteğin önemine dikkat çekerek, özellikle yeni nesilin de Dernek faaliyetlerini daha ileriye götüreceklerini ümit ettiğini, sözlerine ekledi.
[MEDIA=4]
Dernek başkanı Yılmaz Erdem de yaptığı selamlama konuşmasında, köylülerin bu tür toplantılarda bir araya gelme ve kaynaşma fırsatı bulduklarını vurguladı. Başkan Erdem ayrıca, tüm köylülerin bahane aramaksızın toplantılara katılmaları gerektiğine dikkat çekti.
[MEDIA=5]
Almanya Tatlıpınarlılar Derneği’nin Frankfurt bölgesi sorumlusu Ahmet Aydoğan ise konuşmasında Sıla-i Rahim konusuna değindi. Bu tür gecelerin akrabalık bağlarını oldukça güçlendirdiğini söyleyen Ahmet Aydoğan ayrıca, yapılan ve gelecekte yapılması beklenen faaliyetlerin Türk milleti ve köyümüz adına hayırlara vesile olmasını diledi.
[MEDIA=6]
Bu arada salonun arka tarafında hazırlanan çay ve pasta standı yoğun ilgi gördü. Pasta çeşitleri kısa sürede tükenirken, küçüklerde pommes (patates kızartması) ve sosis standını tercih etti. Özellikle patates kızartması sırasında uzun kuyruklar oluşurken, standlarda görev yapan Savaş Şentürk, Ali Erdem ve Ömer Onat da bu nedenle zaman zaman sıkıntılı anlar yaşadı.

2008_toplanti_haber_resimleri_011.jpg 2008_toplanti_haber_resimleri_009.jpg 2008_toplanti_haber_resimleri_010.jpg 2008_toplanti_haber_resimleri_013.jpg

Saat 19’a doğru ‘Tatlıpınar Mutfak Ekibi’ tarafından hazırlanan çorba, yemek ve tatlı ikramı ise büyük beğeni topladı. İkram sırasında Metin Yurdakul ve Enes Öztürk tarafından okunan ilahiler ise alkış topladı. Köyümüzde yaşanmış fıkra gibi olayların anlatılması da geceye ayrı bir renk kattı.

2008_toplanti_haber_resimleri_008.jpg 2008_toplanti_haber_resimleri_005.jpg 2008_toplanti_haber_resimleri_004.jpg
[MEDIA=7]

YAŞANMIŞ FIKRA GİBİ OLAYLARDAN BAZILARI
- Tabanca namı ile meşhur Ali Şentürk dede evin arkasına, ustalığına da güvenerek samanlık inşaatına başlar. Nerede ise inşaat bitmek üzeredir ve bu sırada Taktaka namı ile bilinen Süleyman Şentürk gelir. Duvardan şöyle bir bakar, inşaatı şöyle bir süzer ve ardından “Ağa, bu samanlığın kapısı nerede?” diye sorar. Tabii Ali dede unutkanlığı ile meşhurdur ve samanlığa kapı bırakmayı unutmuştur.

- Rahmetli Hasan emya dede çok uykucudur. Kadın dırdırından usanınca bir Salı günü tavan arasına çıkar, orada uyur. Uyuduğunda güneş tam karşıdan kiremitlerin arasından süzülmektedir. Bir uyanır güneş aynı yerden süzülmektedir. Bir daha uyanır yine güneş aynı yerden süzülmektedir derken iyice uykusunu alır, aşağıya iner ve pencereden şöyle bir dışarıya bakar. Camiye doğru giden insanlar görür. İnsanlar, “Haydi Hasan emya dede, cumaya gelmiyon mu”? deyince şaşırır kalır ve, “Ben bu kadar çok mu uyudum acaba?” diye düşünür kendi kendine.

Öte yandan İlahilerin ardından, Bekir Aydoğan’ın yazmış olduğu ‘’Annem’’ adlı şiir de seslendirildi. Şiir ilahi yorumları gibi büyük alkış aldı.
[MEDIA=8]
Şiirden sonra ise tekrar söz alan Mehmet Erdem, Mevlid Kandili ve Çanakkale Savaşı konularına değinerek önemli mesajlar verdi.
[MEDIA=9]
Gecede ayrıca her yıl olduğu gibi bir de tombala çekilişi düzenlendi. Birbirinden değerli hediyelerin yeni sahiplerini bulduğu tombalaya, yine bir çok çekiliş bileti alan aileler katıldı. Bu arada çekiliş sırasında yaşanan heyecan da kameraların objektiflerinden kaçmadı.
[MEDIA=10]
TV ekranlarının ilgiyle izlenen yarışma programı ‘Var mısın yok musun’un bir benzeri ise programın son bölümünde oynandı. Burada elde edilen yaklaşık 900 Euro miktarındaki gelir, Köyümüz yararına harcanacağı açıklandı.
[MEDIA=11]
Ayrıca yapımı devam eden ‘Tatlıpınar Köyü halı saha tesisleri’ için de yardım kampanyası düzenlendi. Kampanya kapsamında, yaklaşık 1300 Euro gelir elde edildi. Bu gelir miktarının tamamen halı saha yapımı için kullanılacağı belirtildi. Öte yandan, 2009 yılındaki Tatlıpınarlılar Gecesi’nin Lemgo bölgesinde yapılmasına karar verildi.

Gecede çekilen bütün fotografları Resimler bölümünde bulabilirsiniz. İzlemek için lütfen buraya tıklayın…

Haber: Cihan Aydoğan
Fotograflar: Ali Erdem, Feyza Aydoğan

Leave a Reply